How to Buy Cases and Sell Singles

If you order in bulk and sell individually (e.g. 6-packs or cases of 30), it usually works best to add your case to Shopventory as the Product you’re tracking, and create a bundle variant to sell individual units.

Let's take a 6-pack as an example.

  1. Create a Product. I'll put the brand name "Premium Beverage" as my Product name, and the unit "6-pack” as my variant name.
  2. Add cost and quantity on hand. Remember, this is what I paid for the case, and how many cases I have in stock.
  3. If you sell it by the case, add your retail price. Now add a bundle variant for the bottle, and label it clearly with "12 oz bottle" in the bundle variant name. Skip to step 5.
  4. If you don't sell by the case, make the Product inactive and Save. Now go to the Bundles page and create a brand new bundle. Label it clearly with "Premium Beverage" as the bundle name and "12 oz bottle" as the bundle variant name.
  5. Set your bottle price in the Price field.
  6. Select "Premium Beverage (6-pack)" as the component Product. A bottle is equal to ⅙ of the case, so enter 0.166 as the Qty.

Now, when you receive a case into inventory, either directly or from a purchase order, you'll see that the quantity in stock for your single bottle goes up proportionately.

NOTE: You can still sell the full case, pricing is not dependent, so you can set whatever price you'd like for each variant.

------------------------------------------------------------

Advanced: Combining Singles Into a Case

Instead of making your case a Product, it's also possible to make your case a Bundle comprised of multiple Products. The main reason to take this approach is to avoid rounding the Quantity for your single Products.

Since not all fractions can be conveyed using a finite decimal, defining a bundle as 0.167 of a Product will lead to some variations in the final result (e.g., the quantity may be rounded to 212 when you really have 213 in stock). Defining a bundle as a whole-number multiple of a Product, however, will always lead to an exact result.

The tradeoff of this set-up is that if you purchase the Product in bulk, your unit cost (what you pay for a single bottle) must be recorded in whole cents. If this value has to be rounded, you will see variations in the calculated cost of the case/bundle as well.

Both Product and Bundle quantities can be received, and the other will be recalculated accordingly. Note, however, that if you receive a Bundle on a Purchase Order, its cost will be have to be entered manually, and the default cost for any component will still be the value used for the resulting lot cost of the shipment.
____

Related Articles:

Did this answer your question?