Thrive Inventory by Shopventory refers to selling products by units of measurements as 'Per Unit' pricing. Thrive Inventory only manages 'Fixed' pricing from our interface. 

Here is the main difference:

  • Per Unit pricing refers to selling things by standard units (e.g. per gallon, per ounce, per kilogram, etc.) so I can sell partial quantities (e.g. 1.255 lbs).

  • Fixed pricing is the "usual" setup where a product has a standard price and only whole quantities are sold. 

Thrive Inventory only has options to manage Fixed pricing from our system, but 'Per Unit' pricing designations can be imported. Clover and Square are currently the only integrations that Thrive Inventory supports importing Per Unit pricing information from.


'Per Unit' pricing in Clover

To set 'Per Unit' pricing on products, take these steps:

  1. Go to your Clover Dashboard and click into your product. Choose your pricing type and opt for 'Per Unit' on those select products. 

  2. Go to the Locations and Integrations page of Thrive Inventory and import the inventory catalog only.


'Per Unit' pricing in Square

To set 'Per Unit' pricing on products, take these steps:

  1. Go to your Square Dashboard and click into your product. Select the corresponding unit of measurement the product is set up with in Thrive Inventory. set the pricing type to 'Per Unit' on those products.

  2. Go to the Locations and Integrations page of Thrive Inventory and import the inventory catalog only.


Things to Note:

  • By following the steps above, this will prevent Thrive Inventory from changing it back to Fixed pricing.

  • Make sure the unit of measurement on Thrive Inventory and your integration are the same. Your POS does not make distinctions between units when translating a sale to us.

    • For example, let's say your per unit pricing is set for ounces (oz), but your Inventory is calculated by pounds (lbs). If you sell 16 oz of a product, your integration and Thrive Inventory will see it as "deduct 16 units." Your integration does not do the translation to calculate that 16 oz = 1 lb and to simply deduct one unit.


Still have questions? We are here to help!

Start a chat with us by clicking the chat bubble at the bottom-right of this page.

Did this answer your question?